מה זה אנטי וירוס ואיך להגן על המחשב מפני וירוסים

למה צריך תוכנת אנטי וירוס למחשב

logos
רוב תוכנות האנטי וירוס הן בתשלום. תוכנת AVAST ניתנת להורדה מאתר החברה ללא עלות.

אנטי וירוס היא תוכנה הסורקת קבצים ובודקת אם יש בהם "חתימה ידועה" של וירוס שנתגלה בעבר. התוכנה הראשונה פותחה עוד בשנות ה – 80 על ידי חברת נורטון. האנטי וירוס, מאז ועד היום, בודק קבצים ומחפש חתימה דיגיטלית ידועה של וירוסים שהופצו בעבר. מכאן גם החולשה המובנית של האנטי וירוס: האקר יכול לכתוב קוד פוגעני היום ולהפיץ אותו מבלי שהאנטי וירוס יזהה את הקוד החדש ׁ(הפגיעות נקראת בעגה המקצועית – ZERO DAY).

תוכנת הגנה מוירוס שאני ממליץ עליה היא AVAST.

ליחצו כאן לראות וידאו שבו אני מדגים איך מתקינים תוכנת אנטי וירוס חינם ב- 5 דקות

מה עושים כאשר מזהים פגיעה מוירוס מחשב?

במקרה של פגיעה מוירוס יש לנקוט במספר צעדים מיידים, ביניהם ניתוק המחשב מהחיבור לרשת (ולאינטרנט) והפעלה יזומה של תוכנת האנטי וירוס, שאמורה לסרוק את כל המחשב ולמחוק קבצים החשודים כוירוסים.

מה זה בעצם וירוס מחשב? ליחצו כאן לקרוא עוד

האם ווינדוס 10 מוגן?

התשובה הקצרה היא כן, במידה וההגדרות נכונות והופעלו עידכונים אוטומטיים. למערכת חלונות גירסה 10 של מיקרוסופט יש מספר הגנות מפני פריצה אפשרית. במידה והתוכנה מוגדרת נכון בהתקנה ומעודכנת כראוי, אין צורך בהתקנת תוכנת אנטי וירוס חיצונית.

איך מגינים על מחשב מפני תקיפה?

מחשב ביתי או עסקי רגיל המחובר לאינטרנט חשוף לסיכוני "רשת", כך שכל מידע השמור עליו יכול יום אחד להגיע לידיים לא מורשות. הסיכונים הידועים והרגילים הם: הגדרות לא נכונות של התקנת מערכת ההפעלה, האפליקציה, השמירה, התקשורת, המודם האלחוטי, הפרוטוקול תקשורת, ההצפנה או אי ההצפנה, ועוד.

האם זה בטוח להתחבר לבנק שלך מרשת בית קפה או מקום ציבורי דומה?

לא. בזמן שסיסמת הכניסה לבנק נשלחת מהגולש לבנק, ישנן מספר אפשרויות לחשוף את הסיסמא ואת המידע העובר ברשת.

האם מספיק להתקין ברשת פיירוול כדי להיות מוגן לחלוטין?

לא. פיירוול (קיר-אש) מספק הגנה בסיסית הקשורה בסגירת ערוצי תקשורת "מיותרים" או לא מורשים. הפעילות הקלאסית של פיירוול היא מבוססת על ידיעת "חתימה" של אירועים שקרו מהעבר. הבעייה היא שאירועי אבטחה חדשים עדיין לא הספיקו ליצור "חתימה" ידועה (ליצרני הפיירוול) וכך שהרשת נותרת לא מוגנת. ההמלצה בדרך כלל היא לקבל סקירת סיכונים ופגיעויות על מנת לתכנן מערכת הגנה יותר יעילה למניעת התקפות סייבר.

מה זה אבטחת מידע?

אבטחת מידע היא דיסיפלינה הכוללת שמירת מידע מפני גורמי סיכון פנימיים וחיצוניים לאירגון. גורם סיכון פנימי אפשרי הוא שימוש לא חוקי בהרשאות על מנת לגשת למידע פרטי או מוגן בסיסמא. גורם סיכון חיצוני יכול להיות הפסקת חשמל שמשבשת שמירת קבצים או וירוס מחשב שגורם להפצה לא מורשית של מידע פנימי וסודי.

מה זה שמירת פרטיות המידע ברשת האינטרנט?

פרטיות המידע ברשת נוגעת לשמירת רשומות וקבצים הנוגעים לבן אדם מסויים, כמו למשל נתונים הנשמרים במאגר ומתארים את מצבו הפיננסי או הבריאותי של הפרט. פרטים אלה נחשבים במדינות אירופה (למשל גרמניה) כנתונים סודיים. על הארגון השומר פרטים אלו חלים כללים נוקשים שמבטיחים את פרטיות המידע. בארץ, החוק הוא יותר מורכב ואין המושג "פרטיות" מוגדר באופן מדוייק (נדרש ייעוץ משפטי בנושא כדי לברר סוגיה מורכבת זו).